Domowe Przedszkole – 20.04.2020 r.

Dzień dobry! Witamy Was Kochane Dzieci i Drodzy Rodzice!

Dziś zapraszam na zajęcia z mowy i na umuzykalnienie.

 

Zad. 1. Kraków dawna stolica Polski

Kraków to duże miasto położone w południowej części Polski nad rzeką Wisłą. Jest to dawna stolica naszego kraju. Jeśli macie w domu mapę Polski spróbujecie na niej odszukać Kraków, Warszawę i Gniezno. Ciekawe czy każdemu się uda? Po wykonaniu zadania sprawdźcie czy wykonaliście je poprawnie – kliknijcie w poniższy odnośnik:

 

MAPA POLSKI

 

 

 

Kraków to miasto, w którym przetrwało wiele cennych zabytków. Należą do nich m. in.: Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki i oczywiście Smok Wawelski.

 

Wawel:

 

 

Kościół Mariacki:

 

 

Sukiennice:

 

 

Smok Wawelski:

 

 

Zad. 2. Legenda o Smoku Wawelskim

 

Z pewnością każdy przedszkolak słyszał o Smoku Wawelskim, który dawno temu zagrażał całemu miastu. Przypomnijmy sobie tą legendę. Zapraszam wszystkich do wysłuchania tej historii.

 

 

Mam nadzieję, że legenda bardzo Wam się podobała. Proszę spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

  • Dlaczego mieszkańcy Krakowa chcieli pozbyć się smoka?
  • W jaki sposób szewczyk pokonał smoka?

 

Zad. 3. „Smok Wawelski” – ćwiczenie sprawności manualnej

 

Drogie Dzieci poznajcie smoka Walerego. Dorysujcie mu proszę brakujące łuski i paski na brzuchu. Przeczytajcie tekst samodzielnie lub z pomocą rodziców i dorysujcie brakujące elementy. Pokolorujcie obrazek.

Karty pracy część 4 str. 3

 

Zad. 4. Hejnał z wieży mariackiej

 

Przed wiekami, kiedy Kraków był grodem, rano i wieczorem strażnik miejski grał hejnał – był to sygnał do otwierania i zamykania bram. Trąbiono także na alarm, gdy zbliżał się wróg, gdy dostrzeżono pożar lub inne niebezpieczeństwo. Legenda głosi, że pewnego dnia strażnik zauważył groźnych Tatarów, którzy zbliżali się do bram miasta,
więc zaczął grać hejnał. Uratował miasto, bo bramy zostały zamknięte na czas, ale stracił życie. Tatarska strzała ugodziła go w gardło, zanim skończył grać. Na pamiątkę tego wydarzenia hejnał krakowski jest raptownie przerywany, zawsze w tym samym miejscu.

 

Dziś hejnał grany jest co godzinę z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie przez hejnalistę. Melodia wygrywana jest na trąbce. Drogie Dzieci zachęcam Was do tego, abyście zobaczyli jak hejnalista przygotowuje się do zagrania hejnału. Posłuchajcie jak pięknie on brzmi.

 

 

 

 

Zad. 5. Muzyczne zabawy z „Muzykalna Sową”

 

Dziś ponownie zapraszam wszystkie dzieci na muzyczne zabawy z „Muzykalną Sową”. Są to nowe zajęcia i mam nadzieję, że wszystkim się spodobają. Rodzice na pewno udostępnią Wam poniższe nagranie, a Was poproszę o przygotowanie kilku przedmiotów potrzebnych do zajęć. Przypomnijmy sobie piosenkę o misiu, którą poznaliśmy dwa tygodnie temu i ponownie stworzymy akompaniament do niej . Odszukajcie w domowej kuchni: dwie drewniane łyżki, metalowy garnek, plastikowe pudełko i tekturowe pudełko. Życzę miłej zabawy z muzyką 😊.