PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKÓW
…to uroczystość dla dzieci, które dopiero rozpoczęły edukację w naszym przedszkolu. W zależności od przebiegu procesu adaptacyjnego do warunków przedszkolnych, pasowanie nowo przyjętych dzieci na przedszkolaków, odbywa się pod koniec października lub na początku listopada.
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
… to jedno z wielu działań naszego przedszkola promujące ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Z badań wynika, że głośne czytanie – obok wyrobienia nawyku samego czytania – przyczynia się do podniesienia poziomu wypowiedzi ustnych i pisemnych dzieci, zwiększa umiejętności myślenia przyczynowo – skutkowego, poprawy koncentracji i pamięci oraz rozwoju ambicji i motywacji do zdobywania wiedzy (wypowiedź Agnieszki Borek – prezes Ośrodka Ewaluacji przeprowadzającej badania na zlecenie Fundacji ABCXXI). Słuchając baśni czy bajki dziecko odnajduje swoje marzenia, uczy się sposobów wyjścia z opresji, poznaje metafory i wzbogaca swoje życie wewnętrzne.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
…w naszym przedszkolu to zapłata za ich trud, miłość i dobroć. Tego dnia wnuczęta patrząc głęboko w oczy swoim dziadkom,
z wielkim przejęciem śpiewają piosenki i mówią wierszyki,
a każdy gest i spojrzenie mówi:
„Kocham Cię Babciu, kocham Cię Dziadku„.
DZIEŃ ŚW. ANDRZEJA
…staramy się, aby dzień ten był dla przedszkolaków niezapomnianym przeżyciem. Każdego roku zapewniamy dzieciom nową, ciekawą formę poznawania tradycji ludowej tak, aby jej treści nie straciły na atrakcyjności. Tradycyjne zabawy i wróżby ludowe staramy się przekazać w zrozumiałej dla dziecka formie, a każda wróżba wskazuje, że przyszłość będzie pod każdym względem pomyślna dla wszystkich.
ŚWIĘTY MIKOŁAJ
O Świętym Mikołaju można mówić w nieskończoność. Kompetencje św. Mikołaja są doprawdy zdumiewające. Jest patronem od sztormu i zatonięcia okrętu, patronem bednarzy i panien bez posagu pragnących wyjść za mąż. Mają go za swojego opiekuna flisacy, jeńcy, więźniowie, strażnicy i kupcy. Czczą go młode małżeństwa, piekarze, cukiernicy, piwowarzy, rybacy, żeglarze i marynarze, podróżnicy, kanceliści, a także górnicy. Przede wszystkim jednak jest patronem dzieci. Każdemu dziecku kojarzy się z postacią starszego, zazwyczaj, grubawego pana z błyskiem w oczach, szerokim uśmiechem i długą brodą. Przyjeżdża z dalekiej krainy na saniach z reniferami, koniecznie z workiem pełnym prezentów. I mimo, że Święty Mikołaj zakończył swój żywot około 350 roku, to nadal odwiedza dzieci w ich domach na całym świecie.
TRADYCJE RODZINNE – SPOTKANIA BOŻONARODZENIOWE
W naszym przedszkolu wspólnie z rodzicami obchodzimy ważne święta rodzinne. W okresie świąt Bożego Narodzenia odbywają się grupowe spotkania wigilijno – gwiazdkowe. Dzieci przygotowują program artystyczny nawiązujący do tematyki świątecznej, przedstawiają „Jasełka” lub zapraszają Rodziców na wyjazdowe spotkanie pt. : „TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE W STAROPOLSKIEJ IZBIE” – wyjazd do gospodarstwa ekologicznego w Łubowie, gdzie dzielimy się opłatkiem, śpiewamy kolędy, robimy stroiki i czekamy na przybycie gwiazdora.
TRADYCJE BALIKOWE
Czas karnawału w “Plastusiowie” to czas zabawy, tańca i śpiewu, a także balikowych szaleństw. W dniu baliku dzieci przekraczając progi naszego przedszkola znajdują się nagle w innej niż zwykle scenerii. Cały personel dokłada wszelkich starań, aby korytarze, szatnia i wszystkie sale przeobrazić w odpowiedni do tematyki balu wystrój. Do tańca i konkursów przygrywała nam od 9.30 do 12.00 orkiestra z Poznania.
DZIEŃ MATKI W PRZEDSZKOLU
Korzenie Dnia Matki sięgają daleko w głąb historii. Prawie każdy kraj ma swój dzień, na który przypada Dzień Matki (w Niemczech obchodzony jest 10 maja, w Palestynie – pierwszego dnia wiosny, w Grecji – 11 maja, w Izraelu w grudniu lub w maju, w Polsce – 26 maja). Obchodzony jest on wszędzie podobnie. Na ten dzień przygotowujemy wraz z dziećmi, w tajemnicy przed rodzicami program artystyczny i prezenty. Jest to czas na wspólne zabawy, tańce, śpiewy i przepyszny poczęstunek.
Często łączymy ten dzień z dniem dziecka i wyjeżdżamy na łono natury…to okazja do wspólnej zabawy nie tylko dla dzieci uczęszczających do naszego przedszkola, ale również dla ich rodzin. Każdy wyjazd przebiega pod jakimś hasłem, co pozwala na dobór atrakcyjnych zabaw i konkursów, a także mobilizuje wszystkich do przygotowania strojów. Dzięki temu przez dwie godziny można zapomnieć o codzienności i poczuć się zupełnie kimś innym. Jest wtedy kolorowo i wesoło, a pląsy, korowody i tańce kończą się pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Każdy wyjazd ma na celu integrację przedszkola ze środowiskiem rodzinnym.
GAZETKA PLASTUSIA
kwartalnik
…to zbiór informacji o wydarzeniach przedszkolnych z ostatnich trzech miesięcy, a także ciekawe informacje dla rodziców i dzieci.
OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKÓW
…Od kilku lat bierzemy udział w Olimpiadzie Sportowej dla dzieci przedszkolnych pt.: ŻYJMY ZDROWO i SPORTOWO.
Dzieci 6 -letnie z naszego przedszkola biorą udział w zawodach sportowych organizowanych co roku przez inne przedszkola.
Młodsi koledzy dzielnie dopingują i kibicują podczas wykonywania przez starszych kolegów różnych konkurencji. Olimpiada jest dużym przeżyciem. Rozpoczyna się zawsze hymnem . Całej uroczystości towarzyszy prawdziwie olimpijski nastrój. Na zakończenie wszyscy starszacy otrzymują dyplomy i pamiątkowe znaczki.
A TAKŻE:
- obchodzimy urodziny każdego dziecka, które uczęszcza do naszego przedszkola, a także Dzień Dziewcząt i Dzień Chłopców
- aktywnie uczestniczymy w konkursach między-przedszkolnych,
- przeprowadzamy Między-przedszkolny Quiz Wielkanocny
- żegnamy starszaków
- współpracujemy z Gnieźnieńskim Schroniskiem dla bezdomnych zwierząt
- organizujemy wycieczki na łono natury oraz wycieczki po Gnieźnie
- bierzemy udział w rajdzie po mieście organizowanym przez PTTK
- wychodzimy na lekcje w Muzeum Początków Państwa Polskiego
- organizujemy wycieczki autokarowe w ciekawe miejsca
- od dwóch lat organizujemy cykliczne spotkania z kulturą.