Domowe Przedszkole 09.04.2021

Dzień dobry. Dziś czekają na Was zabawy matematyczne. Udanego dnia 😉

 

Porównujemy liczbę zwierząt – zajęcie matematyczna.

Rodzic krótko rozmawia z dzieckiem.

„Gdzie w Polsce możemy spotkać zwierzęta pochodzące z innych kontynentów? ” (zoo, cyrk,  mieszkania prywatne).

Ile zwierząt – ćwiczenia w porównywaniu liczby elementów w zbiorach.

Utrwalenie znaków matematycznych (+,-,=.<,>.) Z uwagi na brak tematycznych liczmanów, do liczenia wykorzystujemy np.; klocki.

Rodzic wymyśla dziecku zadania matematyczne np.; w wodzie są  foki  i niedźwiedzie. Policzcie, ile jest fok i ile jest niedźwiedzi. Dzieci przeliczają, dochodzą do wniosku, że jest ich….. Rodzic tworzy  z patyczków znaki matematyczne prezentuje je dziecku i utrwala z nim znaki, stosując  je do działań matematycznych. Należy pamiętać aby najpierw wykonać zadanie z dzieckiem na liczmanach, a dopiero później ułożyć działanie matematyczne z zastosowaniem napisanych liczb na kartonikach  i znaków matematycznych ułożonych z patyczków.

Np.: Na lodowej krze siedziały 4 foki i 1 mors. Ile zwierząt było na krze?

OOOO       O

4 + 1 = 5

W zoo jest 7 słoni i 5 żyraf. Czego jest więcej i o ile?

OOOOOOO     OOOOO

7 > 5        Więcej jest słoni. Jest ich więcej o 2.

 

Słuchanie piosenki: „Biegniemy do ZOO” – zabawa naśladowcza zgonie z tekstem piosenki.

 

Proszę wykonać zadania na kartach pracy str. 16 i 17.

 

Zadania dla chętnych

Do czego zwierzętom służy ogon? – przeczytanie dziecku ciekawych informacji.

Ogon służy np. do komunikowania się. Machanie ogonem to przekazywanie informacji. Ludzie przekazują informacje np. poruszając palcem, grożąc palcem, mówimy: nie wolno, zginając palec do siebie, mówimy: przyjdź do mnie. Zwierzęta, kiedy się boją, chowają ogon pod siebie, jakby chciały powiedzieć: boję się co nie oznacza, że pies z podkulonym ogonem, który się boi, nas nie ugryzie. Wystraszone zwierzęta uciekają albo atakują, w ten sposób się bronią. Kiedy zwierzę trzyma ogon sterczący do góry, to znaczy, że jest gotów do walki. Kiedy merda ogonem, to oznacza, że jest gotowe i zachęca do zabawy. Małpy traktują ogon jak dodatkową kończynę. Ogon pozwala im chwytać gałąź , by móc bezpiecznie na niej wisieć. Wiewiórce ogon służy do utrzymywania równowagi, przykrywa się nim jak kołderką, jest też jej największą ozdobą. Piękny ogon pawia podkreśla urodę ptaka, który chwali się nim przed samicą. Ogon jest także największą ozdobą innych zwierząt: rajskich ptaków, głuszców nawet nasz podwórkowy kogut jest dumny ze swojego ogona. Zwierzęta morskie wykorzystują ogony do napędu, podobnie do samochodowych silników. Przy pomocy ogonów potrafią osiągać bardzo dużą prędkość. Niektóre zwierzęta, np. legwany, wykorzystują ogon jako swoją broń, strzelają z niego w napastnika tak, jakby uderzały w niego biczem. Wiele zwierząt posługuje się ogonem, aby po prostu opędzić się od much i innych dokuczliwych owadów. Ogon może również służyć do tego, aby się nie oddalić od stada. Tak robią małe słoniątka, okręcając swoją trąbą ogon mamy.

 

Przelicz zwierzątka. Porównaj ich liczbę. Czy potrafisz nazwać te zwierzęta po angielsku?

bird

cat

dog

fish

horse

mouse

rabbit

turtle