Wielkanocne życzenia

Witam serdecznie Wszystkie Dzieci i Rodziców 🙂

1.Proszę o przeczytanie opowiadania Hanny Łochockiej pt.

,,Ptaszek z torby wypuszczony śle życzenia w obie strony”.   

Elemelek, jak to wiecie, ciągle kręci się po świecie. Miesiąc na wsi spędził teraz, więc do miasta się wybiera. Skacze wróbel po ulicach, aż tu nagle nawałnica: mroźny wiatr napędził chmury, tuman się zakłębił bury. Dokądś by się schronić trzeba! Domek mały i czerwony jest do ściany przyczepiony. Z boku wejście, nad nim daszek. Gdy przycupnie pod nim ptaszek, to ten daszek go osłania od wilgoci i dmuchania. 

-Co też tam być w środku może? Jeśli w szparę głowę włożę, to zobaczę wszystko z bliska. Chociaż krawędź trochę śliska, Elemelek się przechylił i … właśnie w owej chwili coś od tyłu go trąciło. Białe, sztywne – cóż to było? Elemelek w oka mgnieniu wpadł ku swemu przerażeniu w straszną ciemność. Płachta jakaś obsunęła się na ptaka, a dziób ostry czy też rożek w bok go kłuje. Coraz gorzej!

-Chyba ja umarłem sobie i już leżę w ptasim grobie? Śmiechy słychać dookoła.

-W ptasim grobie? – ktoś zawoła. – Skąd się wziąłeś? Co ty pleciesz? W zwykłej skrzynce siedzisz przecież. 

-Więc to skrzynka jest pocztowa? Żem się też nie zorientował! Coś mnie kłuje? Oczywiście, bo tu leży list przy liście. I list wepchnął mnie do środka. To dopiero los mnie spotkał. Ach, nie kłujcie choć przez chwilę! Ale skąd was jest aż tyle?

-Jakżebym was chciał zobaczyć! – wróbel rzekł.

-Lecz cóż to znaczy? Domek trzęsie się w posadach? Dziura w skrzynce? Rety, spadam! Pewnie dziś trzęsienie ziemi. Ciemno, ciasno, duszno, źle mi! – To więzienie – bieda nowa!

-Ej, nie, torba to pocztowa – szepczą listy. – skrzydłem nie trzep, znajdziesz jeszcze tu powietrze. Zaraz się ściśniemy w rzędzie i dla ptaszka miejsce będzie. Szczęściem poczta była blisko, więc niedługo trwało wszystko. Już opróżnia pan listonosz torbę szczelnie wypełnioną: wysypuje listy, karty… Pośród listów – chyba żarty? – wróbel mały, szary, żywy, zmiętoszony, lecz prawdziwy! A na piórkach, blisko głowy, barwny znaczek ma pocztowy; czy od listu się odlepił, czy umyślnie ktoś przyczepił? Urzędniczka, jedna, druga ze zdziwieniem rzęsą mruga.

-Ptaka pocztą się nadaje? Nie, doprawdy, coś jak z bajek. I prawdziwy na nim znaczek! Wróblik cieszy się i skacze:

-Jak to dobrze, ludzie mili, żeście mnie wyswobodzili! Chyba głos mój rozumiecie, bo wyraźnie ćwierkam przecież, że ja także, jak te listy, dziś życzenia składam wszystkim. Chciałbym też, by poczta cała wszystkim dzieciom rozesłała aż na cztery świata strony pozdrowienia i ukłony od wróbelków. Niech wieść leci, że wróbelek lubi dzieci i usłyszałby z radością, że je lubi – z wzajemnością …….

Rozmowa na temat opowiadania:

  • Kto już przysłał nam kartki świąteczne?
  • Gdzie ukrył się przed burzą wróbelek Elemelek?
  • Gdzie dostał się ze skrzynki pocztowej?
  • Dokąd listonosz zaniósł wróbelka z listami?
  • Komu wróbelek chciał złożyć życzenia? 

 

2.Zabawa matematyczna ,,Pisanka”

Proszę przygotować kredki, kostkę do gry, 2 kartki z bloku (dla dziecka i mamy) i narysować kontur jaja z małymi kółkami jak na zdjęciu poniżej:

W dowolne kółka wpisujemy liczby wg zasady:

-mama mówi ,,1” i wpisuje na swoją kartkę,

-dziecko mówi ,,2” i wpisuje na swoją kartkę, 

-mama mówi ,,3” i wpisuje na swoją kartkę,

-dziecko mówi ,,4” i wpisuje na swoją kartkę……….. itd. do ,,6” – bo tyle jest oczek na kostce.

Jajko mamy będzie miało kółka z liczbami 1,3,5 (liczby nieparzyste) a jajko dziecka – z liczbami 2,4,6 (liczby parzyste). Następnie rzucamy kostką. Jeśli wypadną ,,oczka” z naszego jajka, to kolorujemy dane kółko (dowolnymi kredkami). Wygrywa osoba, która pierwsza ,,ozdobi” swoje jajko. Pochwalcie się proszę swoimi kolorowymi pisankami  :)))

 

3. Uzupełnij zadania w Kartach Pracy, str. 9, 10, 11

 

4. Wykonaj zajączka z papieru, którego możesz dać w prezencie babci, dziadziusiowi albo ….. zrobić zdjęcie zajączka i wysłać na naszą grupę na Messenger 🙂 

Odrysuj swoją dłoń na kartce papieru, następnie wytnij jej kształt. Dla przypomnienia – nazwij kolejno palce, zaczynając od kciuka. Zagnij kciuk i palec mały do przodu, będą to łapki zajączka. Palec środkowy zagnij do tyłu. Dorysuj lub doklej oczka, nosek, wąsy, ząbki…..Nasz zajączek gotowy :)))

 

Zadania wielkanocne dla chętnych:

 

Kochane Dzieci! Drodzy Rodzice!

Niech nadchodzące Święta Wielkanocne

przyniosą Wam wiele chwil radości,

wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny

i wiarą w sens życia

 

Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Przedszkola 12