30.03.2020

Dzień dobry.

Wraz z rodzicami przeczytajcie uważnie opowiadanie i odpowiedzcie na poniższe pytania.

” Na wsi „

Bardzo lubię nasze przedszkole, chyba już wam o tym mówiłem. Ale lubię też wyprawy. Przedwczoraj Jagódka zabrała mnie ze sobą i nie dość, że byłem w jej domu, to jeszcze pojechaliśmy wczoraj z jej mamą do wujka na wieś.  Byłem już na wsi, w sadzie, więc myślałem, że teraz będzie tak samo – równiutkie rzędy drzewek, tyle że na owoce chyba jeszcze za wcześnie….

Tymczasem było zupełnie inaczej!

  • Ojej! Twój wujek mieszka w tylu domach naraz ? – wyszeptałem Jagódce na ucho, gdy już dojechaliśmy na miejsce.
  • Nie! – roześmiała się jagódka – wujek z ciocią mają jeden dom – ten z kwiatami w oknach.
  • To czyje są inne domy? – zapytałem.
  • Sam zobaczysz! – odpowiedziała tajemniczo Jagódka.

Wydawało mi się, że Jagódka z mamą bardzo długo witają się z ciocią i wujkiem. Nie mogłem się doczekać, aż sprawdzimy,  kto mieszka w tych tajemniczych domach.

  • Możemy zajrzeć do stajni i obory? – zapytała Jagódka.

Wujek roześmiał się i powiedział:

  • Pewnie. Już idziemy. Widzę, że nie możesz się doczekać.

I poszliśmy. Było niesamowicie! W stajni mieszkały konie, a właściwie pani koń, czyli klacz. Na nasz widok roześmiała się głośno: ” hahaha”. Nie wiedziałem, że konie są takie wesołe. w oborze mieszkały trzy łaciate krowy, wyglądały, jakby je ktoś pomalował w czarne plamy. Jedna z nich miała maleństwo, trochę do niej podobne. Nazywa się ciele. Widziałem, jak piło mleko, i to nie wcale z kubka! Był jeszcze kurnik, a w nim ( pewnie się domyślacie ) kury. I chlewik, a w nim wcale nie żadne chlewiki, tylko świnie. Wszystkie zwierzęta mówiły coś po swojemu, ale niestety, nie wszystko zrozumiałem. W oddzielnym domu stały wielkie maszyny, trochę podobne do tej, która kiedyś przestraszyła mnie i Baltazara – wielkie, a niektóre zębate. Tym razem wcale się ich nie bałem.

  • To jest traktor, a to kombajn – opowiadała mi Jagódka.

Kiedy szliśmy już z powrotem przez podwórko, spotkaliśmy mamę kaczkę z żółtymi kaczuszkami. Gdyby nie dreptały za swoją mamą, pomyślałbym, że to przedszkolne pluszaki! Spytałem Jagódkę, czy nie moglibyśmy ich zabrać do przedszkola.

  • Nie, Kajtku – odpowiedziała poważnie. – To przecież zwierzęta, a nie zabawki!

Niby racja, ale trochę mi szkoda. Może znajdziemy w przedszkolu podobne zwierzaki – zabawki ?

– Z kim oprócz Jagódki Kajtek pojechał na wieś?
– Jakie zwierzęta Kajtek widział na wsi?
– Gdzie mieszkały te zwierzęta?
– Jakie maszyny rolnicze znajdowały się w jednym z pomieszczeń gospodarczych? 


A teraz kochane dzieci wraz z rodzicami zastanówcie się i na podstawie własnych doświadczeń i spostrzeżeń podajcie – ” czym różni się miasto od wsi ? „.

Następnie zagadka dźwiękowa – ” dźwiękowe echo ” – słuchanie, zgadywanie i naśladowanie zwierząt.

https://youtu.be/tj2ccM-9kF0


Kochane dzieci pora na gimnastykę. Dzisiaj poćwiczymy z piłką. Jeśli nie macie w domu piłki możecie użyć jakieś warzywo lub owoc.

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną: skłony

Stań w rozkroku (nogi rozstawione nieco szerzej niż biodra) i weź piłkę w obie ręce. Unieś piłkę do góry (ręce wyprostowane) i zrób skłon, dotykając piłką do podłogi. Powtórz kilka razy.

Zatrzymaj się z piłką w górze i zacznij robić skłony do boków. Mocno trzymaj piłkę – ona powoduje większą stabilizację tułowia. Dbaj o precyzję ruchu (nie przeginaj się do przodu ani do tyłu). Powtórz kilka razy.

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną: rolowanie piłki rękami

Połóż piłkę na podłodze. Nogi zegnij lekko w kolanach i rozstaw na szerokość bioder. Roluj piłkę dłońmi przed siebie, mocno wyciągając kręgosłup do przodu. Wypnij biodra do przodu i poczuj, jak rozciągają się poszczególne partie mięśni. Powtórz kilka razy.

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną: rolowanie piłki do przodu

Usiądź w szerokim rozkroku. Podnieś piłkę do góry i rób skłony do lewej nogi, do góry i do prawej strony. Powtórz dowolną ilość razy.

Ręce i klatka piersiowa: skręty w siadzie

Usiądź na podłodze, kładąc zgięte pod kątem prostym nogi po jednej stronie ciała. Piłkę chwyć stabilnie na wysokości klatki piersiowej, łokcie odsuń od ciała (A). Skręć tułów w przeciwną stronę niż nogi i oprzyj za sobą piłkę, schodząc jak do pompki (B). Utrzymuj napięty brzuch. Po serii zmień strony.

trening

Nogi i pośladki: unoszenie nóg na boku

Połóż się na boku. Rękę znajdującą się przy podłodze podłóż wyprostowaną pod głowę, a drugą dłoń oprzyj przed klatką piersiową. Piłkę wsadź między wyprostowane nogi, nad stawami skokowymi (A). Trzymając całe ciało napięte, unieś nogi jednocześnie (odrywając też uda od podłogi). Ściskaj piłkę, tak żeby nie wypadła (B). Co seria zmieniaj strony.

trening

Nogi i pośladki: mostek z uniesioną głową

Połóż się na plecach. Zegnij kolana i obie stopy umieść na piłce. Proste ręce ułóż wzdłuż tułowia. Wyprostuj jedną nogę, nie rozłączając kolan (A). Unieś biodra, aż stworzą z tułowiem i udami linię prostą (B). Opuść miednicę, aż znajdzie się tuż nad ziemią, i wróć w górę. Powtarzaj, a po serii zmień nogi.

trening