Dzień dobry na dziś „Trójkątne żagle” zabawy matematyczne, doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych, układanie kompozycji z mozaiki geometrycznej.
Osoba dorosła rozkłada przed dzieckiem wycięte z białego papieru figury geometryczne: koło, kwadrat, prostokąt i trójkąt. Prosi o nazwanie figur. Pyta, która z nich przypomina kształtem żagiel. Dziecko wskazuje trójkąt. Następnie rozdajemy dziecku figury wycięte z papieru. Prosimy o ułożenie dowolnej kompozycji. Kolejno polecamy schowanie wszystkich figur oprócz trójkątów. Dziecko układa dowolny obrazek z trójkątów. Na koniec dziecko prezentuje i omawia swoją kompozycje.
„Morskie opowieści”- nauka układu ruchowego do piosenki
- Kiedy wiatr zaszumi w głowie, cały świat nabiera treści,
wtedy człowiek chętnie słucha morskich opowieści.
Kto chce, ten niechaj słucha, kto nie chce, niech nie słucha,
jak balsam są dla ucha morskie opowieści.
- Był sobie raz marynarz, który stroił głupie miny
albo skakał też do wody i gonił rekiny.
I choć rekin twarda sztuka, to marynarz w wielkiej złości
łapał drania od ogona i mu ściskał kości.
- Pływał raz marynarz, który żywił się wyłącznie pieprzem,
sypał go do konfitury i do zupy mlecznej.
Kto chce, ten niechaj słucha, kto nie chce, niech nie słucha,
jak balsam są dla ucha morskie opowieści.
Utwór rozpoczyna się ośmiotaktowym wstępem, podczas którego dzieci naśladują wciąganie żagla. Podczas zwrotek dzieci nie wykonują żadnych gestów, koncentrują się na prawidłowym śpiewie. W czasie przygrywek między zwrotkami (fragmenty początkowe przygrywek) dzieci dłonią ( która nam zastępuje ścierkę) „szorują podłogę” robią to rytmicznie do muzyki. Mogą szorować jedną ręką z boku na bok lub dwiema rękami jednocześnie w przód i do siebie. Ruch ze ścierkami powinien być wykonany dwa razy szybciej niż wciąganie żagli. Po wykonaniu swojej „pracy” ocierają dłonią pot z czoła w geście zmęczenia. Podczas przygrywek (dalsze fragmenty przygrywek) dzieci naśladują rytmicznym ruchem mycie pokładu mopem.
Na pożegnanie dzieci machają, bo statek odpływa.