Domowe Przedszkole 29.04.2020

Witamy serdecznie w środę!

 

Dzisiaj mamy bardzo intensywny dzień!

 

Zanim zaczniemy, musimy się trochę poruszać 🙂

Mamy już dobry humor więc teraz przywitajmy się : z przysiadu powoli podnosimy się do pozycji stojącej, aż do wyskoku w górę. Podczas ćwiczenia najpierw wydajemy cichy, a następnie głośny okrzyk: Hip, Hop, Hura! Powtarzamy to kilka razy 🙂

 

 

Zadanie 1

 

A teraz zapraszamy do poznania kolejnej literki „H”

 

Nasze słowa na dziś to:

Hela    i     humor

 

 

Prosimy o przeczytanie krótkiego tekstu dzieciom i odpowiedź na kilka pytań.

To Hela, a to są jej przyjaciele z przedszkola. Hela bardzo lubi się z nimi bawić, bo są zawsze uśmiechnięci i przychodzą do przedszkola w dobrym humorze.

Pytania do dzieci:

  • Co lubi robić Hela w przedszkolu? (odp. bawić z przyjaciółmi)
  • Dlaczego Hela lubi się bawić z przyjaciółmi? (odp. bo są zawsze uśmiechnięci i przychodzą w dobrym humorze)
  • A Ty co lubisz robić w przedszkolu?

 

Teraz prosimy, aby każdy wypowiedział głośno słowo Hela i humor. Niech dzieci wezmą lusterko i sprawdzą jak podczas artykulacji głoski H zachowuje się język? (powinien znajdować się za dolnymi zębami – tylną część języka wyginamy ku podniebieniu miękkiemu tak, żeby powstała szczelina czubkiem języka dotykamy granicy dolnych zębów i dziąseł).

  • ile głosek (liter) ma słowo Hela a ile humor?
  • na jaką głoskę (literę) zaczyna się słowo Hela a na jaką humor?
  • na jaką głoskę (literę) kończy się słowo Hela a na jaką humor?
  • ile sylab ma słowo Hela a ile humor?
  • Znacie inne wyrazy zaczynające się na głoskę „h” lub mające w sobie literkę „h”? Spróbujcie wymyślić jak najwięcej wyrazów i zapisać je na kartce lub narysować 🙂 Na pewno Wam się uda 🙂

Jeżeli już wymyśliliście inne wyrazy, które mają głoskę h to zapraszamy Was do krótkiej zabawy pt. „Mówimy bez słów”.

Usiądźcie naprzeciwko rodzica lub rodzeństwa. Jedno z was porusza ustami, i nie wydając głosu, „wypowiada” krótki wyraz rozpoczynający się od głoski „h”, a druga osoba próbuje odgadnąć, jaki to wyraz. Następnie zamieniacie się rolami 🙂  (musicie mówić tak, żeby nikt was nie słyszał, ruszacie tylko ustami)

 

Zadanie 2

A teraz zapoznajmy się z pisownią litery h H – pamiętajcie poznajemy zapis drukowanej litery, czyli tej, którą znajdziecie w książkach, gazetach itp. oraz zapis litery pisanej.

 

Co Wam przypomina literka H? A może potraficie znaleźć w niej jeszcze inne ukryte literki, które już znacie ? Spróbujcie 🙂

Teraz pora na ćwiczenia praktyczne. Ta literka jest bardzo trudna do napisania, dlatego musicie poćwiczyć jej pisanie na talerzu z kaszą manną lub mąką albo na piasku 🙂

Rozsypcie niewielką ilość produktu na talerzu i poruszajcie nią równomiernie, aby cała jej powierzchnia została przykryta. Teraz pora na zadanie: napiszcie palcem najpierw małą, a później wielką literę h H. Pamiętajcie o kierunkach zapisu, rodzice na pewno Wam pomogą, a powyższa plansza niech będzie dla Was podpowiedzią.

Możecie też spróbować napisać literkę H na plecach mamy, taty lub swojego rodzeństwa!

 

Zadanie 3

Na zakończenie naszych zabaw z h, H zachęcamy wszystkich do pracy z naszą książką str. 114-115 oraz kartą pracy 4 str. 19, 20 i 21 oraz zeszytem ćwiczeń z literką H.

 

Zadanie 4

Zabawa pt. „Nie rozśmieszaj mnie”.

Poproś rodzica lub rodzeństwo, aby usiadło naprzeciwko Ciebie. Twoim zadaniem będzie rozśmieszyć rodzica lub rodzeństwo (gestem, mimiką, słowem). Kiedy Ci się to uda, zamieniacie się rolami.

 

Zadanie 5

Zaproście rodziców lub rodzeństwo do tańca  „Owocowy rock and roll” –  dajcie się  ponieść muzyce!!! (dzieci tańczą dowolny taniec do piosenki :))

 

Zadanie 6

Na zakończenie zajęć praca plastyczna.

Poszukajcie w domu gazetek z marketu lub gazet kulinarnych. Potrzebna nam będzie kartka papieru A4 lub większa, klej, nożyczki i kredki. Wykonamy pracę plastyczną techniką kolażu.

Kolaż to taka technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkanin, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Są one naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farbami, kredkami).

Spokojnie to wcale nie jest takie trudne 🙂

Waszym zadaniem będzie wyciąć z gazetek potrawy, które chciałybyście zjeść na śniadanie i przykleić je na kartkę papieru, tak aby stworzyły one plakat zachęcający do zjedzenia waszego wymarzonego śniadania 🙂 Całość uzupełniacie kolorując kredkami lub dopisując wyrazy 🙂 Rodzice na pewno Wam pomogą 🙂 Liczymy na Waszą kreatywność 🙂

Poniżej przykłady różnych kolaży 🙂  No to do dzieła!