Domowe Przedszkole 20.05.2020

Witamy serdecznie w środę 🙂

 

Dzisiaj jak zwykle sporo pracy 🙂

Na początek  muzyczna rozgrzewka do piosenki „ Despacito”. Zaproście do tańca mamę, tatę lub rodzeństwo 🙂

 

Zadanie 1

Porozmawiamy sobie dzisiaj o Superbohaterach 🙂 Ostatnio mówiliśmy o Dobrych Wróżkach , pamiętacie? Kto to taki, ten Superbohater? To taki bohater, który jest również w waszej rodzinie. To osoba, która zawsze naprawi, gdy coś zepsujecie, ciężkie zakupy do domu przyniesie, stanie w obronie, gdy ktoś was chce skrzywdzić, weźmie na plecy, gdy sił wam zabraknie, zaniesie do łóżka, gdy zaśniecie na kanapie, zabierze na ryby i pomoże złowić dużego szczupaka 🙂 Już wiecie kto to taki?

Tak, to TATA!!!

Dzieci szukają porównań do postaci z bajek, kreskówek, wymieniając jedną cechę swojego taty np.

Mój tata jest szybki, jak…..(Supermen)

Mój tata jest odważny, jak….. (np. lew)

Mój tata jest groźny, jak…. (np. dinozaur)

Mój tata jest silny, jak….  (np. Spiderman)

Mój tata jest sprytny, jak….(np. Indiana Jones)

Mój tata jest wesoły, jak….. (np. Timon i Pumba)

 

Teraz zapraszamy Was do wysłuchania opowiadania o Adzie i jej tacie. Słuchajcie uważnie i postarajcie się odpowiedzieć na pytania.

Rowery przygotowane, jeszcze tylko trzeba założyć kaski i wziąć wodę do picia. Ada i Emil jak zwykle cieszą się z zaplanowanej wycieczki rowerowej z tatą. Pojadą do parku, w którym nikt się nie nudzi. Po drodze dołączył do nich kolega Emila, Kuba. Mimo wczesnej pory w parku było już sporo osób. Tata ustawił w stojaku dla rowerów rower Ady i swój. Chłopcy postanowili, że będą najpierw jeździć po rowerowych ścieżkach, a potem dołączą do taty korzystającego w parku z rekreacyjnej ścieżki zdrowia. Ada miała swój plan. W parku jest ścieżka edukacyjna prezentująca drzewa, ptaki, płazy i owady, które można spotkać na jego terenie. Chciała sprawdzić, które z nich uda jej się rozpoznać na zdjęciach zamieszczonych na specjalnych tablicach. Tata w plenerowej siłowni pedałował już na rowerze o nazwie „fit”. Ada oglądała zdjęcia drzew i starała się odnaleźć je w parku. Rozpoznała wielkie dęby, wierzby, o których pomyślała, że są rozczochrane, białe pnie brzóz i ciekawe liście klonów. Nagle wśród drzew spostrzegła rudą wiewiórkę sprytnie skaczącą z gałęzi na gałąź. Pomyślała, że skakanie to fajna zabawa i pobiegła poskakać na trampolinie.

 

Rozmowa na temat tekstu:

  • Dokąd wybrali się na wycieczkę Ada, tata i Emil? (odp. do parku)
  • Czym pojechali na wycieczkę? (odp. rowerami)
  • Co robili w parku Ada, co Emil, a co tata? (odp. Ada szła ścieżką edukacyjną i oglądała zdjęcia drzew, ptaków, płazów i owadów, które można zobaczyć w parku; Emil pojechał ze swoim kolegą Kubą pojeździć po ścieżkach rowerowych; Tata poszedł do plenerowej siłowni i jeździł na rowerze o nazwie „fit”)
  • Gdzie ty najczęściej chodzisz na spacery/wycieczki?
  • Co najbardziej lubisz robić w czasie wypoczynku w parku, lesie lub w innym miejscu?
  • Co najbardziej lubisz robić z tatą?

 

Po skończonym zadaniu zapraszamy Was do zabawy pantomimicznej pt. „Co robi tata”?

Dziecko pokazuje czynności wykonywane w pracy przez swojego tatę (mama może podpowiedzieć na ucho, tak, żeby inni nie słyszeli)  a pozostali: tata lub rodzeństwo odgadują, jaki zawód wykonuje tata. Zadanie możemy powtórzyć kilka razy, zmieniając się rolami 🙂

 

Po zabawie zapraszamy do pracy z książką. Otwórzcie karty pracy 4 na str. 52 i wykonajcie zadanie 1 i 2 oraz w książkę na str. 130 i 131 🙂

 

Zadanie 2

Teraz czas na muzykę 🙂

Nauczymy się dzisiaj piosenki  oraz tańca z okazji zbliżającego się święta mamy. Najpierw zapoznajcie się ze słowami i filmem a potem spróbujcie sami zatańczyć i zaśpiewać piosenkę dla mamy 🙂

 

„Kwiatki zbieramy, to tulipany”

Kwiatki zrywamy…to tulipany! x 4

Moja mama jest kochana, zawsze mnie obudzi z rana

I śniadanko przygotuje, które bardzo mi smakuje

Ref.

Hej mamusiu kocham Cię

Podarować kwiatki chcę

Tulipany dla mej mamy

Hej mamusiu, serce me bardzo zawsze kocha Cię!

 

 

 

Zadanie 3

 

A teraz czas na zajęcia plastyczne. Dzisiaj wykonamy sobie kwiatki dla mamy 🙂 Będzie to eksperyment plastyczny, więc przygotujcie:

  • wycięte z papieru kwiatki (można wydrukować, albo narysować i wyciąć samemu),
  • talerze(lub miski) w ilości odpowiadającej ilości kwiatków,
  • nożyczki,
  • woda

 

Krok 1.

Wycięcie kwiatków.

 

Krok 2.
Złożenie płatków kwiatów tak, aby jeden płatek nie blokował drugiego.

 

Krok 3.
Nalać do naczyń wody.

 

Krok 4.
Delikatnie położyć kwiatka na wodzie (należy zrobić to bardzo delikatnie, tak aby woda nie zamoczyła płatków, gdy jednak tak się stanie płatki się skleją i niestety kwiat nie rozkwitnie.

 

Teraz obserwujemy jak płatki po kolei rozkładają się.

Po ok. 30 sekundach  kwiatek powinien rozkwitnąć prawie w całości 🙂

Z obserwacji wynika, że ostatni płatek rozkwita najdłużej, natomiast pierwsze płatki zaczynają rozkwitać niemalże natychmiast po ułożeniu na wodzie. Gdy wszystkie poza ostatnim płatkiem rozłożą się, musicie poczekać dłuższą chwilę, aby ostatni tez się rozłożył.

I kilka słów wyjaśnienia 🙂

Wasze kwiatki rozkwitły w wodzie ponieważ papier składa się głównie z włókien roślinnych w których znajdują się kapilary. Są to bardzo cieniutkie rurki, przez które w roślinach jest transportowana woda nawet do wysokości 10 metrów. Działanie tego właśnie procesu spowodowało, że nasze papierowe kwiaty po włożeniu do wody rozkwitły, spęczniały pod wpływem sił działających w kapilarach na cząsteczki wody. Podobny proces możemy zaobserwować  wkładając zwiędnięte kwiaty do wody.

 

Mamy nadzieję, że wasze kwiatki zakwitły dla mamy? Koniecznie prześlijcie nam zdjęcia 🙂

Na dziś to koniec i życzymy Wam miłego dnia!