Domowe przedszkole 08.05.2020r.

Dzień dobry Państwu!

Dzisiaj jak wstęp do zajęć proszę Państwa żebyście zapytali swoje pociechy,, co oznacza słowo/nazwa Europa?”

Po wypowiedzi dziecka, pokażmy mu terytorium, które zajmuje Europa. Należy wytłumaczyć dziecku, że Europa to kontynent, który obejmuje swoim terytorium wiele różnych Państw, w tym Polskę (wskażmy na mapie). O tym, gdzie jest terytorium danego kraju, wiemy, gdyż każde Państwo otoczone jest granicą (pokaz granic). Następnie pokazujemy Państwa sąsiadujące z Polską : Niemcy, Czechy, Słowację, Ukrainę, Białoruś, Litwę i Rosję. Proszę wspomnieć też, że każdy kraj, tak jak Polska, ma swoje symbole narodowe, czyli flagę, hymn i godło a w każdym kraju mówią innym językiem- dziecko kończy zdania:

Francuzi mówią po…

Niemcy mówią po…

Rosjanie mówią po…

Następnie prezentujemy dziecku fragment nagrania ,,Marsylianki” (hymnu Francji):

oraz fragment hymnu Unii Europejskiej:

Zapytajmy, kiedy najczęściej można usłyszeć hymny, w jakich okolicznościach.

Nawiązując do drugiego hymnu wyjaśnijmy, że kraje Europy postanowiły się połączyć w Unię Europejską, aby sobie pomagać i wspólnie decydować o wielu rzeczach. Unia Europejska ma wspólny wybrany przez wszystkie kraje członkowskie  międzynarodowy parlament. Jego siedziba, czyli budynek, mieści się w Strasburgu (Francja) ale większość obrad odbywa się w Brukseli (Belgia). I Unia Europejska ma, jak każde Państwo, swój hymn.

Następnie aby zacząć naszą pracę plastyczną na dzisiaj, tj. Flagę Unii Europejskiej, musimy ją zaprezentować oraz troszeczkę o niej opowiedzieć:

Flaga UE to 12 złotych pięcioramiennych gwiazd ułożonych w kole na niebieskim tle. Symbolizują one jedność społeczności europejskiej. Liczba gwiazd jest niezmienna i nawiązuje do starożytnej symboliki liczby 12, oznaczającej doskonałość i całość, nie zależy natomiast od liczby krajów członkowskich. Każde Państwo, które należy do UE, prezentuje tę flagę obok swojej flagi narodowej. UE wprowadziła wspólną walutę- euro, aby łatwiej było np. prowadzić wymianę handlową, płacić ludziom wynagrodzenie za pracę. Wiele krajów należących do UE zrezygnowało ze swojej waluty i przyjęło euro.

Następnie dzieci mogą przystąpić do tworzenia flagi Unii Europejskiej, potrzebne będą: nożyczki, klej, ołówek, niebieska oraz złota/ żółta kartka z bloku:

Dziecko na żółtej/złotej kartce rysuje gwiazdki, które następnie wycina. Wycięte gwiazdki należy przykleić na obwodzie koła na niebieską kartkę.  Flaga gotowa!