Dzień dobry! Witam Was Kochane Dzieci i Drodzy Rodzice!
Dziś zapraszam wszystkie dzieci na zajęcia z mowy i na plastykę.
Zad. 1. Litera h H
Drogie Dzieci dziś poznamy nową literę – będzie to h H. Zanim zapoznamy się z jej zapisem zapraszam wszystkich do zabawy z nowym słowem.
Dziś naszym słowem wprowadzającym nową literę będzie: herb. Herb to charakterystyczny, rozpoznawalny znak, symbol wyróżniający ważne osoby, rodziny lub miasta.
Dziś najczęściej spotykamy herby jako symbole różnych miast. Herby są zazwyczaj bardzo kolorowe i zawierają wiele elementów odnoszących się do historii.
h e r b
- na jaką głoskę zaczyna się słowo herb?
- ile głosek ma słowo herb?
- spróbuj wymienić pozostałe głoski w słowie herb?
- ile sylab ma słowo herb?
Spróbujcie ułożyć wyraz herb z rozsypanki literowej. Stwórzcie ją sami lub wydrukujcie.
Zad. 2. Pisownia h H
Zapoznajmy się teraz z pisownią litery h H – pamiętajcie poznajemy zapis drukowanej litery, czyli tej, którą znajdziecie w książkach, gazetach itp. oraz zapis litery pisanej.
Spróbujcie odwzorować kształt małej i wielkiej litery h H palcem w powietrzu, a następnie skorzystajcie z tacy, na której rozsypcie małą ilość kaszki mannej lub mąki. Pamiętajcie o kierunkach zapisu, rodzice na pewno Wam pomogą, a poniższa plansza niech będzie dla Was podpowiedzią – spoglądajcie na czerwone strzałki.
Zad. 3.
Na zakończenie naszych zabaw z h H zachęcam wszystkich do wykonania zadań w naszej książce – Karty pracy 4 str. 24 i 25.
Zad. 4. „Herb naszego miasta” – praca plastyczna
Drogie Dzieci w trakcie dzisiejszych zajęć plastycznych zrealizujemy kolejne ważne zadanie w ramach projektu „Piękna Nasza Polska Cała”. Przygotujemy dziś herb naszego miasta. W miesiącu lutym na zajęciach w przedszkolu poznaliśmy legendę mówiącą o tym, jak powstało Gniezno. Z pewnością każdy z Was pamięta opowieść o Lechu, Czechu i Rusie. To właśnie Lech na wzgórzu, na pięknym dębie zobaczył majestatycznego orła, który nagle na tle zachodzącego słońca wzbił się w niebo. Do dziś biały orzeł jest symbolem naszego miasta i widnieje w herbie Gniezna. Waszym dzisiejszym zadaniem będzie samodzielne wykonanie tego herbu. Zastanówcie się jakich materiałów możecie użyć, aby Wasza praca była ciekawa i niepowtarzalna: kredki, farby, krepa, bibuła, chusteczki, wata, piórka, skrawki materiału itp, wszystko zależy od waszej wyobraźni.
Poniżej zamieszczam grafikę z herbem Gniezna, niech będzie dla Was wzorem. Jeśli macie w domu drukarkę możecie skorzystać z szablonu, który znajduje się pod grafiką. Jeśli jej nie posiadacie to narysujcie zarys herbu własnoręcznie – w razie trudności możecie skorzystać z pomocy rodziców. Postarajcie się zawrzeć tylko najważniejsze elementy, czyli białego orła i koronę. Powodzenia!
Herb Gniezna – szablon do druku
Zad. 5 „Instrumenty muzyczne” – gra memory
A teraz zapraszam wszystkich do zabawy w muzyczne memory. Odszukajcie fioletową książkę z pomocami dydaktycznymi. W niej na stronie 51 znajdziecie memo „Instrumenty muzyczne”. Wytnijcie ilustracje przedstawiające instrumenty, spróbujcie je nazwać. A teraz możecie zaprosić kogoś bliskiego do gry. Odwróćcie kartoniki obrazkami do dołu. Gracze kolejno odkrywają po dwa z nich w poszukiwaniu par. Wygrywa ten, który znajdzie ich więcej.