ABC adaptacji w przedszkolu

  1. POWIEDZ DZIECKU, KIEDY DOKŁADNIE PO NIE PRZYJDZIESZ I DOTRZYMAJ SŁOWA, CHOĆBY NIE WIEM CO.

Należy przy tym używać dla dziecka łatwych ram czasowych. Nie mówimy: Będę po Ciebie o 13, ale: Przyjdę po Ciebie po obiedzie/podwieczorku. Dotrzymanie słowa jest niezwykle ważne, bo dzięki temu dziecko będzie w kolejnych dniach czuło się bezpieczniej, wiedząc, że i kiedy po nie wracasz. Nie mów też, że pójdzie do domu jako pierwsze, bo nigdy nie masz pewności, że tak będzie.

  1. POŻEGNAJ SIĘ Z DZIECKIEM. BĄDŹ CZUŁY ALE NIE ZA BARDZO, bo zbytnia czułość lub oziębłość może utrudnić dziecku rozstanie.
  2. POŻEGNANIE POWINNO BYĆ TEŻ KRÓTKIE.

Im dłużej trwa tym jest trudniejsze. Nie należy przeciągać pożegnania, bo to wpływa nie tylko źle na dziecko, ale i na twoją wiarygodność. Im więcej buziaczków, przytulasków dziecku dajesz, tym bardziej dajesz mu do zrozumienia, że martwisz się o nie, nie wierzysz w jego samodzielność i co najgorsze, że w przedszkolu może nie jest wcale tak fajnie, jak się wydawało Nie zaglądaj też przez drzwi, okna do sali dziecka. Jak już weszło do środka, daj mu spokojnie oswoić się z sytuacją.

  1. PO PIERWSZYM DNIU W PRZEDSZKOLU DZIECI REAGUJĄ RÓŻNIE.

Jeśli dziecko nie płakało i było zadowolone, nie zdziw się jeśli zacznie płakać po kilku dniach. Dzieje się tak, bo dziecko wybawiło się nowymi zabawkami. poznało przedszkole i już jest ono „nudne”, więc woli zostać z Tobą.

Jeśli dziecko płacze, kiedy je odbierasz powiedz mu, że jesteś dumny, że tęskniłeś i cieszysz się, że je widzisz.

  1. UBIERZ DZIECKO WYGODNIE.

W przedszkolu panuje zasada – więcej wygody niż mody. Najlepiej sprawdzają się spodnie dresowe, leginsy i T-shirt. Dziecko łatwiej się rozbierze np. w toalecie, no i ubranie nie będzie krępować jego ruchów. Unikaj zamków, guzików i sznurówek- to ułatwi dziecku samodzielność.

  1. JEŚLI DZIECKO PŁACZE BARDZO PRZY POŻEGNANIU, LUB JEŚLI CZUJESZ, ŻE TY MOŻESZ NIE DAĆ RADY podczas rozstania, możesz poprosić by przez pierwsze dni dziecko odprowadzał tata, babcia, dziadek, ktoś dziecku bliski. Stres dla obu stron, w takiej sytuacji bywa mniejszy.

  1. NIE PODDAWAJ SIĘ!

Pierwszy tydzień, a nawet miesiąc może być trudny zarówno dla Ciebie jak i dla dziecka. Okres adaptacji w przedszkolu może być różny, jednak nie ulegajmy dziecku gdy wymusza na nas zostanie w domu. Nauczysz go, że przedszkole to miejsce, którego można uniknąć płacząc czy tupiąc. Prędzej czy później wykorzysta wiedzą robiąc awanturę jeszcze większa niż zwykle.

 

  1. NIE ZADAWAJ OD RAZU PO WYJŚCIU Z PRZEDSZKOLA, ZBYT WIELU PYTAŃ.

To może stresować dziecko. Daj mu chwilkę, zapytaj , a gdy dziecko nie chce opowiadać nie ciągnij za język. W okresie adaptacji  takie pytania mogą powodować stres.

8. JEŚLI MASZ JAKIEKOLWIEK PYTANIA, WĄTPLIWOŚCI, OBAWY – ROZMAWIAJ Z NAUCZYCIELEM swojego dziecka. Na pewno wspólnie znajdziecie odpowiedzi.

9. ADAPTACJA W PRZEDSZKOLU TO NAPRAWDĘ TRUDNY CZAS W ŻYCIU DZIECKA.

Pamiętaj by nie oceniać i nie porównywać dziecka z jego rówieśnikami. Każde dziecko musi przeżyć to w swoim tempie. Powinieneś być cierpliwy. Bądź wsparciem, nie stwarzaj dodatkowych problemów.