WESOŁY TRENING GŁOSKI [R]
Głoska [r] jest najtrudniejszą z wszystkich głosek języka polskiego. U prawidłowo rozwijającego się dziecka pojawia się ona jako ostatnia w jego wymowie. Powinno to nastąpić w okolicach piątych urodzin malucha. Nie zawsze jednak chce się ona pojawić. Wtedy – trzeba działać! Samo nie przyjdzie, a czekanie tylko pogorszy sytuację. Zatem, dlaczego nie warto zwlekać z jej wywołaniem?
- Dziecko idące do szkoły powinno mieć już opanowane w wymowie wszystkie głoski języka polskiego.
- Jeśli nie mówi [r], być może substytuuje je inną głoską (głównie [l]lub [j]). Pamiętaj, że tak jak dziecko mówi, tak też będzie pisało.
- Rotacyzm usłyszy praktycznie każdy w wymowie dziecka. Może to powodować u niego poczucie inności, mniejszą pewność siebie, poczucie bycia gorszym w stosunku do swoich rówieśników.
Naprawdę nie ma czego się bać. Terapia rotacyzmu nie należy do szybkich i łatwych, ale nie zawsze musi tak być.
Co jest ważne zanim zaczniesz trening głoski z [r]z dzieckiem?
- Uświadom dziecku, dlaczego konieczne są te ćwiczenia oraz jakie pozytywne efekty mogą mu przynieść.
- Systematyczność ćwiczeń w domu – nawet 15 minut dziennie. Język musi nauczyć się, w którym miejscu w buzi będzie pracował. Żeby mózg tą nową umiejętność zakodował, musi być ona regularnie powtarzana.
- Kontrola wędzidełka podjęzykowego – często jest ono zbyt krótkie i bez zabiegu podcięcia (frenotomii), wywołanie głoski [r]nie będzie możliwe.
Dzisiaj proponuję zabawę, która pomoże w wywołaniu prawidłowej realizacji głoski [ R], wystarczy kliknąć link poniżej: